Vadi Besicilik Kurbanlıklar

Türkiye'nin ilk ve tek organik kurbanlık yetiştirme merkezi

Üretim stratejimizi ve ilkemizi yem ve diğer hazır hayvan besinlerini incelediğimizde tüm maliyetine rağmen organik yetiştiricilikten yana kurduk. Yaptığımız özel yatırımlar ve tesis sitemimizin GDO 'lu tüm gıdalardan arındırılması ile başardığımız sağlıklı ve organik kurbanlık yetiştiriciliği, Türkiye'de benzersiz bir besicilik anlayışını başardık.   

GDO dan nasıl arındık?

GDO lu ve kimyasal yemden arınma

Hayvanlarda kullanılan yem türü besin etiketlerini incelediğimizde gördük ki, GDO'suz bir bir besin ile karşılaşmak imkansız hale gelmiş. Doğasıyla oynanan ürünler ve üretimde kullanılan kimyasallar nedeniyle yetiştiricilikte dikkate alınmayan bir faktör haline gelmiş. Bu yoldan çıkarak kendi yem tesisimizi kurmak suretiyle özel seçilmiş mısır, buğday, arpa gibi ürünlerle kendi yemimizi kendi değirmenimizde ürettik. Daha birkaç aylık iken Vadimize katılan üyelerimiz bu sayede kimyasallardan ve GDO dan arındırılmış olarak organik yetiştirildi.

GDO lu et nasıl oluşur

GDO insan sağlığını tehtid ediyor

Aslında GDO ve kimyasalların insan vücuduna girişi doğal bir süreçtir. Besicilikte yetiştirilen hayvanlar için kullanılan besin maddeleri içersinde bulunan GDO, kimyasallar ki bu yem karışımlarının içinde tavuk kanı gibi bir çok çeşit bulmak mümkün, zaman içersinde hayvanı etkisi altına alır. Bu etki ile gelişim sürecinde hayvanın vücudunda yer eden ve biriken bu zehir, et tüketimi ile insan besinlerine de bulaşmış olur. Böylelikle alınan kimyasal et zaman içersinde sizin sağlığınıza zarar verir.

Neden süt üreticiliği yapmıyoruz?

Uzun süre yaşayan hayvanlar ve tedavileri risktir

Süt üreticiliği amacıyla kurulmuş besihanelerde hayvanların ömürleri uzun tutulur ki, böylece hayvandan diğer bir gelir kaynağı olan süt satışı maximuma ulaşsın. Ancak insanlarda da olduğu gibi hayvanların hastalanması doğaldır. Yaş ilerledikçe hayvanların hastalıkları giderek artar. Heleki yetiştirilmede kullanılan katkı maddeli besin kaynakları hayvanlarda hastalığa davetiye çıkartır. 
Kasaplık veya kurbanlık hayvanlarda ise süreç biraz daha farklı işler. Hayvanlar genelde 17 aylık iken yani genç kesilir. Bu durumda hayvanlarda henüz ciddi bir hastalıkla karşılaşılmaması ağır antibiyotik kullanımı gibi yan etkileri yüksek tedavi süreçlerine maruz kalmadan kesilmiş olur.

Organik Kurbanlık

Organik Kurbanlık için neler yaptık

Organik yetiştiricilikte iki temel unsuru gözden kaçırmamak gerekir. 
Öncelikle hayvanlar stresten uzak olmalıdırlar. Bunun için bulunduğumuz bölgeyi şehr hayatından uzak doğanın ortasında seçtik. Besihanemizi hayvanların yaşam kalitesi yüksek olacak şekilde insan etkeninden uzaklaştırarak dizay ettik.
Tedavi değil hayvanlarımızın hastalanmamasını dikkate aldık ve bununh için doğal yem ürettik, doğal ilk kaynaktan su ile besledik.
Artık kurbanlıklarınızı gönül rahatlığıyla seçebileceğiniz, gönül rahatlığıyla kesebileceğiniz huzurlu bir bayram sevinci yaşayabileceğiniz yeri Vadi Besiciliği hizmetine sunduk.

Kocaeli bölgesinin en doğal vadisi

Bölgenin en yeni ve modern kesimhanesine sahip olan Vadi Besicilik sizi sorunsuz ve kusursuz bir kurban bayramı geçirmeye davet ediyor.

Web Tasarım